Ortopedia a druk 3D, czyli jak technologia wspomaga powrót do zdrowia

Grupa urazów ortopedycznych to jednocześnie jedna z najczęstszych, najbardziej kontuzjogennych zdarzeń, które przydarzają się nam na gruncie zdrowotnym. Co ciekawe, jest to tendencja, która dotyczy osób w różnym wieku. Od dzieciaków, po osoby w wieku późnej starości. Urazy ortopedyczne w wielu przypadkach wiążą się z bardzo długą, niestety niekiedy również niesamowicie bolesną rekonwalescencją, żmudnymi procesami, mozolnym dochodzeniem do zdrowia. I sprawności. A tej, niestety, czasem nie da się odzyskać w pełni.

W jaki sposób druk 3D wykorzystuje się w ortopedii?

Rozwój tej technologii sprawił, że branża medyczna zaczęła widzieć dla pacjentów ortopedycznych nowe szanse. W gruncie rzeczy, trzeba przyznać,   ze pomysły, które dotyczą wykorzystania tych technologii, są niekiedy tak samo praktyczne i trafione, jak po prostu zaskakujące swoją skutecznością. Jednym z przykładów, który dobitnie pokazuje jak bardzo druk 3D przysługuje się osobom z ortopedycznymi problemami, jest tak zwany Cortex. Co to takiego? W dużym skrócie, lekka i elastyczna, trwała alternatywa dla tradycyjnego gipsu, który stosuje się przy urazach kończyn. Jego dodatkowym atutem jest fakt, że jest bardzo dobrze wentylowany. Dodatkowo, co w przypadku normalnego gipsu graniczy z cudem, można względnie normalnie zażywać kąpieli.

Ortezy również zmieniły swoje oblicze

Tak jest. Dzięki technologii trójwymiarowego scanningu, a także drukowaniu w technologii 3D, mamy do czynienia ze spadkiem kosztu produkcji ortezy. Dodatkowo, jet ona w znacznie lepszy sposób dopasowana do pacjenta i cechuje się zwiększoną w stosunku do standardowych, wytrzymałością i elastycznością. W Europie rozwiązania te coraz częściej znajdują zastosowanie w szpitalach, co wpływa na wzrost komfortu pacjentów, jeśli chodzi o późniejsze dochodzenie do zdrowia oraz sprawności.

Gdzie szukać szerszych informacji?

Internet dostarcza praktycznie każdego dnia doniesień z różnych obszarów świata techniki.
Druk 3D, który jeszcze nie tak dawno można było uważać za fanaberię lub technologię o bardzo wąskim spektrum zastosowania, dzisiaj po prostu szturmem wchodzi w różne branże. Warto śledzić doniesienia ze świata zdrowia i medycyny, bo tak naprawdę już nawet w transplantologii, znajdują zastosowanie pewne elementy wykonywane właśnie z użyciem drukarek 3D. I dzięki temu, trzeba przyznać, że postęp technologiczny ma coraz szerszy zakres, a jednocześnie korzyści związane z wykorzystywaniem nowoczesnych technologii, coraz mocniej przybierają na sile i znaczeniu.

Sprawdź także: https://marketing-internetowy24.pl/

Fakty są takie, że praktycznie co kilka miesięcy pojawiają się rozwiązania, które pchają ten świat do przodu. Nie tylko w ortopedii. Jednak tu szczególnie, z racji tego, ze grupa tych urazów dotyczy naprawdę ludzi w każdym wieku, warto jest wypatrywać takich elementów i rozwiązań, które będą wpływały na usprawnienie procesu odzyskiwania zdrowia. Sprawność motoryczna, nie zawsze daje się odzyskać po urazie na sto procent. Tym bardziej, wartościowe i konkretne są takie rozwiązania, które uśmierzają cierpienie i czynią codzienne funkcjonowanie bardziej znośnym, przystępnym i bezproblemowym. A to już warte cierpliwości i optymizmu, jeśli chodzi o dalszy rozwój druku 3D w medycynie.