Drukowanie 3d – co warto wiedzieć żeby się nie rozczarować?

Coraz bardziej powszechna technologia i jednocześnie, coraz bardziej spektakularne i zaskakujące rezultaty, jeśli chodzi o jej stosowanie w wielu różnych dziedzinach codziennego życia. Druk 3d, bo  o nim mowa, powoduje w bardzo dużym stopniu, że „świat idzie do przodu”. To jeden z ciekawszych wynalazków naszych czasów. Rośnie zainteresowanie nim, zarówno na gruncie komercyjnym, jak i w branżach zdrowotnych, a nawet – technologiach kosmicznych. Czy rzeczywiście druk 3d jest taki wow i naprawdę nic nie można mu zarzucić? Nie do końca.

Przede wszystkim – powolna praca

Tworzenie elementów na drukarce 3d jest bardzo pracochłonne. To precyzyjny proces, a nakładanie kolejnych warstw, przebiega w procesie o charakterze długofalowym. Więc pierwsza rada – chcesz coś drukować w 3d, bądź cierpliwy. Potrzeba godzin, by stworzyć element o małych rozmiarach, a jeśli już mówimy o meblach czy innych elementach o większych gabarytach – trzeba śmiało będzie rozbić ten proces na parę dni, a czasami nawet tygodni. Ba, nawet nie jest tak, że sięgając po urządzenia najnowszej generacji – ugrasz coś na czasie. Tu chodzi  o precyzję, więc przebieg tego twórczego procesu, musi być po prostu zgodny ze standardami i trwać swoje.

Trochę jak z puzzlami – małe elementy

Gdy tworzysz coś bardziej złożonego, an tym etapie nie ma jeszcze tak łatwo, że wszystko wydrukuje się niejako połączone ze sobą, stanowiące całość. Tu raczej chodzi o kwestię tego, że trzeba pewne elementy stworzyć, dopasować do siebie i dopiero połączyć w zamierzony, finalny rezultat stworzony w technologii trójwymiarowego druku.

Gdzie szukać?

Są firmy, które specjalizują się w sprzedaży drukarek 3d i wszystkich niezbędnych komponentów, materiałów itd. To gigantyczny plus, szczególnie w dobie tak swobodnego i popularnego handlu internetowego, jesteśmy w stanie szybko dotrzeć, a następnie skontaktować się, dopytać i zamówić sprzęt. Co ciekawe, są też marki, które zajmują się dodatkowo edukowaniem w zakresie obsługi. Ma to tę szczególną zaletę, że sięgając do wiedzy i doświadczenia ekspertów, jesteśmy w stanie zwiększyć swoją wiedzę. A to z kolei prowadzi do lepszych efektów jeśli chodzi o proces korzystania z drukarek pracujących w 3d.

Zaprzyjaźnij się z modelowaniem

Kolejna sprawa, o której bardzo wiele osób albo nie wie, albo podświadomie wypiera. Żeby osiągnąć jakieś konkretne rezultaty z drukowaniem 3d, trzeba najpierw znać się na modelowaniu w trzech wymiarach. Jak chcesz tworzyć, skoro nie jesteś w stanie przygotować trójwymiarowego modelu? Obsługa odpowiednich programów do modelowania 3d, też będzie czasochłonna. Więc jeśli jesteś osobą zdeterminowaną w kierunku drukowania 3d, koniecznie zacznij od tego kroku. Z pewnością oszczędzisz sobie wielu powodów do nerwów, a także niepowodzeń i szeroko rozumianego rozczarowania. Warto czerpać z internetu – filmy wideo, instrukcje, opinie i porównania. To wszystko mamy dzisiaj podane jak na tacy. Więc jeśli zaczynasz, jesteś na z góry uprzywilejowanej pozycji. Z takimi jakościowymi pomocami naukowymi, na pewno żadna przeszkoda w drukowaniu 3d nie będzie przysparzać ci zmartwień.