Druk 3D

czloweik

Jedną z najszybciej rozwijających się technologii pozwalającej na tworzenie produktów o skomplikowanych kształtach jest druk 3D. Wykorzystywane są do tego specjalne urządzenia zwane drukarkami 3D. Model, który chcemy w ten sposób stworzyć, należy uprzednio zaprojektować w specjalnie dedykowanym do tego oprogramowaniu. Następnie po odpowiednim zaprogramowaniu urządzenia, drukarka zaczyna tworzyć model.

Wydruk 3D

Ostateczna jakość komponentu zależy od przyjętych ustawień drukowania, a także od materiału użytego do stworzenia danej części. Jednym z najczęściej spotykanych tworzyw jest filament Poliamid PA 2200. Jest to rodzaj plastiku w formie cienkiej żyłki, który umieszcza się w formie rolki nawiniętej na szpulę przy drukarce. Mechanizm urządzenia w miarę postępu wydruku pobiera materiał, rozwijając rolkę. Drukarka roztapia nawinięty na szpulę filament, a następnie nakłada go warstwę po warstwie, tworząc w ten sposób stopniowo model. Otrzymany wydruk 3d Pa2200 charakteryzuje się dobrymi właściwościami wytrzymałościowymi oraz akceptowalną smukłością, którą można dodatkowo zwiększyć po wydrukowaniu części. Zaletą tej technologii jest duża trwałość modelu, a także jego odporność chemiczna.

auto

Protezy – poliamid PA 2200

Poliamid PA 2200 to biały proszek używany często do tworzenia protez, części mechanicznych oraz wysokiej jakości zamienników komponentów używanych w przemyśle. Uzyskany z tego materiału wydruk 3d Pa2200 jest dokładny i zawiera wszystkie szczegóły zawarte przez użytkownika podczas projektowania modelu. Właściwości komponentu po wydrukowaniu umożliwiają również jego dalszą obróbkę oraz profesjonalne wykończenie – malowanie, szlifowanie, czy klejenie. Dzięki właściwościom filamentu, jak również zaawansowaniu technologii druku 3D, można stworzyć nawet bardzo skomplikowane i nieregularne kształty. Warto pamiętać o tym, że im bardziej dokładny wydruk ma być, tym więcej czasu należy zarezerwować na cały proces.

3d

Dodatkowo należy pamiętać, że im większy model, tym więcej materiału będzie potrzebował – z tego powodu warto zarezerwować sobie odpowiednio dużą ilość filamentu nawiniętego na szpulę.